Kültür turları ve kişiye özel turlar

HOLIDAY TUR, Antalya bölgesinde ve arzu edildiği taktirde Türkiye’nin her bölgesinde, zengin tarihimizin izlerini veya heyecanın zirve yapacağı kültürel ve eğlence günlük yada çoklu günler şeklinde isteğe bağlı grup yada kişiye özel turları her lisanda tecrübeli rehberlerimizin eşliğinde hizmetini sunuyoruz.

Sunulan tüm tur programları ve çıkış saatleri rehberlerimiz tarafından belirlenerek katılımcı misafirlerimize bilgi verilecektir.

YARIM GÜN / ANTALYA ŞEHİR TURU

Misafirlerimizle saat 09:00'da buluşarak yarım gün sürecek Antalya şehir merkezi ve Kaleiçi (eski şehir) gezimize başlıyoruz. Kaleiçi'ni saran dar ve tarihi sokaklarda dolaşırken Osmanlı mimarisinin güzel örneklerini görebilir, yat limanının etrafında deniz havası alabilir, deri, bakır, gümüş, halı, kilim ve hediyelik eşyaların en güzel örneklerini bulabilirsiniz .
11:30'da kısa bir ziyaret için Düden Şelalesine geçiyor ve akabinde saat 13:00'tee otelimize dönerek gezimizi sonlandırmaktayız.

 

TERMESOS & KARAİN MAĞRASI TURU

Sabah saat 08:30'da Termesos’a yola çıkıyoruz. Güllük Dağı doğal parkı içerisinde bulunan bu kent Anadolu'nun iç kısımlarından gelen Solymler tarafından kurulmuştur. 4.200 kişilik tiyatrosu, odeonu, yeraltı sarnıçları Zeus Solyneus Tapınağı gibi birçok anıt ve kaya mezarları vardır. Tepeye kademeli olarak çıkarken manzaraya doyamayacaksınız. Fotoğraf sevenler için ideal bir mekan. Burası Anadolu'da Büyük İskender'in ele geçiremediği tek yerdir.

Burdan Karain Mağarasına geçiyoruz. Yağca köyü sınırları içinde bulunan Karain Mağarası Türkiye'nin en büyük doğal mağaralar arasında yer alır. Denizden 450 metre kadar yükseklikte olan bu mağara dünya çapındaki ününü insanlık başlangıç sürecindeki yeri ile yapmıştır. Alt Yontma taş devrinden başlayıp, orta-üst Yontma taş devrinden Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç ve devamında sürekli iskan edilmiştir. Klasik dönemde ise Adak Mağarası olarak kullanılmıştır. Buluntular Antalya Müzesi'nde ve mağaranın yakınındaki müzededir. Pınarbaşı mevkiindeki Kırkgöz Han'a gezimizden sonra Antalya'ya dönüş yapacağız.

PERGE & ASPENDOS & SİDE KÜLTÜR TURU

Sabah 09:00'da hareket ediyoruz. Antalya'nın 18 kilometre doğusunda bulunan Perge yoluna çıkıyoruz. Hititlilerin M.Ö. 1500 yıllarında yerleştiği ve Aziz Paul'un seyahatleri sırasında uğradığı bu tarihi zenginlik, Agorası, Anfi tiyatrosu ve günümüze kadar gelmiş sokakları bizleri geçmişe götürecek. Doğuya seyahatimiz bizi yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuktan sonra, Antalya'nın gözbebeği, 15.000 kişilik kapasitesiyle bir çok unutulmaz gösteriye imza atmış ve eşsiz akustiğiyle unutulmaz geceler yaşatmış olan Aspendos'a (Belkıs) taşıyacak.

Turumuz kısa bir Side turunun ardından öğle yemeği için mola verilecek. Yemekten sonra, Manavgat'a geçilerek, nehir tekneleriyle delta ağzına kadar tabiatı, coşkun suları ve Akdeniz bölgemizin kendine has güzelliklerini bir fincan çay yada kahve eşliğinde izleyebileceğimiz keyifli bir tekne turuna katılacağız. Turumuz, Antalya'ya dönüş ve konukların otellerine teslim edilmesi ile son bulacak.

BEŞKONAK & SELGE TURU

Sabah saat 09:00'da buluşup yola çıkıyoruz. Beşkonak'tan devam edip 120 km uzunluktaki Köprü Çay üzerindeki kanyona ulaşıyoruz. Köprü Çayı Bolasan Köyünde kanyon olmaya başlar ve 14 km kanyon olmayı sürdürür. Rafting sporu için 100 metreyi aşan yan yükseklikler elverişli bir zemin oluşturur. Tarihi Oluk Köprü'den başlayan rafting parkuru yaklaşık 10 km sürer. Hem rafting sporu yapan hem de izleyenlere keyifli anlar yaşatır. Köprülü Kanyon Milli Parkı vadide bir yeşil kuşak oluşturur. Köprülü Kanyon'da fotoğraf çıkıyor ve çay molası veriyoruz. Daha sonra dağların gizlediği antik kent Selge'ye devam ediyoruz.

Kıvrımlı yollar, yüce dağlar, sonsuzmuş hissi veren ormanlar... Köprülü Kanyon yamaçlarından bakış ve dağların görkemi bizleri adeta büyülüyor. Buralar için "Yörük'ün Allah'ı Gördüğü Yer" derler. Selge'ye ulaştığımızda M.Ö. 5.000 yılında buralara nasıl ulaşıp da 20.000 nüfuslu savaşçı bir kent kurulduğuna inanmayacaksınız.

Büyük İskender Selge ile savaşmadan dostluk geliştirin ve onlardan bölge için klavuz alır. Çoğu Roma döneminden olan yapıları geziyoruz. Bu gezimiz doğa ve fotoğraf aşıklarına iyi gelecek. Selge'de köy halkı size çok yakınlık gösterecek. Burada alışveriş yaparsanız onlara katkıda bulunmuş olursunuz. Tekrar aşağıya iniyor ve Oluk Köprü yakınlarındaki restaurantında yemek yiyoruz. Daha sonra alınış noktasına dönüyoruz.

ASPENDOS & MANAVGAT & SİDE TURU

Sabah otelinizden yola çıktıktan sonraki ilk durağınız tüm zamanların en iyi korunmuş Anfi tiyatrosu olan Aspendos olacaktır. Günümüzde de inanılmaz mükemmeliyetteki akustiği ve geniş oturma kapasitesi (15.000 kişi) nedeniyle opera, bale ve klasik sanat faaliyetleri gibi canlı performanslar için hala kullanılmaktadır.

Tiyatro yakınlarında, antik Anadolu'nun en geniş su kemerleri kalıntıları da görülebilirsiniz. Turumuz Side'ye ulaşmadan önce Manavgat Şelalesi kıyısında öğle yemeği molası için ara verilecektir. Side'de girişte olanca gururu ile tiyatroyu görecek, hemen yanındaki agora ve hamamın kalıntılarını gezeceğiz. Bu hamam şimdilerde en iyi arkeolojik koleksiyonlardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Burada ayrıca halı, gümüş ve bakır işleri veya hediyelik eşya alışverişi yapma imkanı bulabileceksiniz.

DIVING TURU

Tur gününde misafirler konaklama yapılan otelinden alınıp, acenta tarafından organize edilen transfer ile dalış merkezine kadar götürülmektedir. Dalış turumuz 2 farklı noktadan yapılmaktadır - Antalya Limanı veya Kemer Marina'dan. Diving yapılacak limanına geldiğimizde misafirlerimize tur hakkında bilgi verilecektir ve kayıt işlemleri rehberimiz tarafından yapılacaktır. Dalış aletleri teknede verilecektir. Limandan ilk dalış noktasına hareket edip bölge ve dalış hakkında misafirlerimiz bilgilendirilecektir. Gün içerisinde 2 dalış yapılmaktadır. Sabah birinci dalış yaptıktan sonra teknede öğlen yemeği servisi olacaktır (alkolsüz içecekler dahil) ve dinlenme molası verilecektir. Ardından ikinci dalış noktamıza hareket edip bölge ve dalışla ilgili bilgileri görevlisi tarafından misafirlerimize aktırılacaktır. Turumuz saat 16:00 gibi sona erecektir ve otele dönüş sağlanacaktır.

AQUALAND TURU

Muhteşem bir gün geçirmek için misafirlerimizle beraber saat 10:00 gibi otelden hareket ediyoruz. Aqualand havuzları ve kaydırakları ile güzel bir gün geçireceğiz. 40 metre uzunluğundaki multi slide ve 42 metre uzunluğundaki kapalı tüpten oluşan bu kaydıraklarla çılgınlığın tadına doyamayacaksınız. Çocuklarınız özel havuzda eğlenirken siz de dalga havuzunun keyfini çıkarabilirsiniz, ayrıca gün boyu çeşitli aktivitelere ve animasyonlara katılabilirsiniz. Serin bir mola için pool bar, jakuzi bar ve food court sizi bekliyor. Aqualand eğlencesi saat 11:00'de başlar ve saat 15:00 gibi sona erecektir.

ANTALYA TEKNE TURU

Tekne turumuz Antalya limandan başlamaktadır. Öncelikle Sıçan Adasına doğru hareket ediyoruz. Teknemizin içinde kapalı klimalı yemek salonu, 2 adet bar, köpük party disco, animasyon ekibi ve birçok aktivite mevcut olup; tur esnasında açık büfe öğle yemeği verilmektedir, tüm alkollü ve alkolsüz içecekler tura dahildir.Sıçan adasında yemek ve yüzme molası sonrası Konyaaltı sahil boyu Aşağı Düden Şelalesine doğru gidiyoruz. Yüzme ve fotoğraf molası sonra Limana geri dönüyoruz. Turumuz 10:30'da başlıyor, 15:30'da bitmektedir.

AKVARYUM TURU

Dünyanın en büyük akvaryum komplekslerinden biri olan Antalya Aquarium, ilham, eğlence ve eğitimi bir arada sunuyor. 40 tematik akvaryumun ardından, 131 metrelik uzunluğu ve 3 metrelik genişliği ile dünyanın en büyük tünel akvaryumdan birini ziyaret ediyoruz. Su altının sihirli dünyasını keşfedebileceğiniz gibi Kar Dünyası'nda gerçek kardan kar topları yapabilir, Wild Park'ında da dünyanın en zehirli, en renkli ve en ilginç türleri arasında tropik bir maceraya adım atabilir, Oceanride XD Cinema'da Kaptan Barbossa ile dünya denizlerini çok boyutlu sinema teknolojisi ile gezebilirsiniz.

TAM GÜN ANTALYA KÜLTÜR TURU

Gezimiz için saat 09:00'da yola çıkıyoruz. Türkiye'nin güzelliklerini görebileceğimiz Mini City ile başlıyoruz. Mini City parkında, ülkemizin bir çok yerinden tanılan kültür hazinelerinin minyatür copy'leri görebilirsiniz. Antalya'nın olmazsa olmazı Kaleiçi ile gezimize devam ediyoruz. Kaleiçi'nde ilk adım Karaalioğlu Parkı’nda atılır. Böylece Bey dağlarının olanca yüceliği gözler önüne serilir. Fotoğraf üstüne fotoğraf çekilir burada. Konyaaltı plajı bir başka görünür gözümüze. Devam ettikçe tarihle yüzleşiriz. II. Attalos'un adamlarına "Gidin yeryüzünde bana cenneti bulun..." dediğinde onlar Antalya'yı (Attalai) bulduklarını söylemişlerdi.

Daha sonra buradan ayrılıp otobüsümüze dönüyor, muhteşem bir uygarlık belgeseli olan Antalya Müzesi'ne gidiyoruz. Avrupa Konseyi'nin "Yılın Müzesi" bir kez kazanmış bu müzede zaman yolculuğuna çıkacağız. Gezi bitiminde alınış noktasına dönüyoruz.

HAMAM TURU

Otelinizden alınarak, binlerce yıllık "Türk Hamam" kültürünü doyasıya yaşamak için Antalya'nın köklü hamamlarından birine hareket ediyoruz. Yarım gün boyunca göbek taşında ter atmanın, vücudunuzu arındıracak kese ve köpük masajının keyfini çıkaracak, soğuklukta dinlenerek zinde ve günlük stresten uzaklaşmanın rahatlığıyla otelinize döneceksiniz.

ELMALI TURU

08.00’de Korkuteli yolundan Elmalı'ya ulaşıyoruz. Kısa bir aradan sonra yaklaşık 16.000 hektar alanı kaplayan Çığlıkara Ormanlarına gidiyoruz. İlginç orman peyzaj özelliği yanısıra az rastlanan bir ekosistem özelliği gösteren bu alanda 400’e yakın bitki türü var. Ama en önemlisi Türkiye'nin bilinen en yaşlı ağacının (2007 yaşında) burada olması ve daha 500 yıl kadar ömrünün olduğunun belirlenmesidir. Bu ormandaki ağaçların birçoğu sedir ağacı cinsindendir. Burada birçok yaban hayvanı da yaşamını sürdürüyor.

Eski zamanlarda bu Lübnan sediri ağaçları gemi yapımında çok kullanılmış. Ayrıntıları sonra anlatacağız. Gezimizin sonunda öğretmenimizle birlikte topluca yoga yapıyoruz.

Daha sonra Elmalı'ya dönüyor yöresel yemekleri tadıyoruz. Öğleden sonra Elmalı'nın tadını çıkarıyoruz. Burası tarihte birçok antik çağ uygarlığının ve Selçuklu-Osmanlı uygarlıklarının ev sahibi olmuş önemli bir yerleşim yeridir. Ünlü Elmalı sikkeleri ve Semahöyük mezar buluntuları bu yöreye aittir. Ayrıca birçok cami, medrese, han, hamam ve çeşme de vardır. İslam Alemi için çok önemli bir kişilik olan Hamdi Yazır da Elmalı'lıdır.El sanatları ve yörük halıları bakımından çok zengin olan Elmalı'da serbest zamandan sonra başlangıç noktasına dönüyoruz.

SAKLIKENT TURU

Sabah saat 09:00'da yola çıkıyoruz. Bu gezimiz manzara ve yürüyüş sevenler için idealdir. Fotoğraf makinenizi unutmayınız! Saklıkent olarak ünlenen bir mekan aslında Saklı yaylası olarak bilinir. Güzel manzaralı bir yol ile yaklaşık 1 saatte ulaşılıyor. Beydağları silsilesinin ortasında 1.850 metredeki bir yaylada kayak tesisleri vardır. Epeyce uzun süren kayak mevsiminde aynı gün hem kayak yapıp hem de denize girilebilir. Antalyalıların çok sevdiği yayla çevresindeki Feslikan, Yazır gibi alanlar piknik ve kamp için çok uygundur. Öğle yemeğinde yöresel tatlar var. Saklıkent gezimizden sonra serbest zamanı olacaktır. Varış noktamıza geri dönüyoruz.

SAGALASSOS & BURDUR TURU

Sabah erkenden otelimizden çok özel bir gün için ayrılıyoruz. İlk durağımız Karacaören Barajı. Buradaki çay molasından sonra Sagalassos'a gidiyoruz. Burdur Ağlasun ilçesine 7 km ilerideki bu görkemli antik Psidia kentine dağların tepesine kıvrılan bir yoldan gidiyoruz. Dünyanın en yüksek rakımında bulunan antik tiyatrodan görünen manzara muhteşem. M.Ö. 1.200'lere giden kent Büyük İskender'in fethinden sonra bir ölçüde özgürlüğünü korumuş, daha sonra Seleukos idaresinde çok zengin olmuştur. Bergama krallığından vasiyet yoluyla Roma İmparatorluğuna geçince Asya eyaletinin bir parçası olarak zenginliğini korumuş, Hıristiyanlığa geçişten sonra da piskoposluk merkezi olmuştur. M.S.518 ve 528 depremleriyle hayli sarsılan şehir 7. yy'da Arap akınlarından da etkilenmiş ve 12. yy'dan sonra da pek ismi anılmamıştır. 18. yy'da keşfedilen kentte kazılar yoğun olarak 1.192'den sonra devam etmiş, hatta Belçika kralı para yardımında bulunmuştur.

Dor ve Apollon mabetleri, tiyatrosu, agorası, heellen ve çeşmeleri (özellikle Antononler Çeşmesi) ile çok zengin bir arkeolojik alan olan bu kentin restorasyonu için ilk kez Aygaz yerli sponsorluk yapmış. Ayrıntılara gezimizde devam edeceğiz.

Bu önemli kentten ayrılıp Burdur'a geliyoruz, öğle yemeğinden sonra çok zengin bir müze olan kent müzesi bizi bekliyor. Daha sonra kentin alaca dokumaları, bakır ve eski evlerini görebilmek için serbest zaman veriyor ve dönüş yolculuğuna geçiyoruz. Bucak üzerinden otelimize geri dönüyoruz.

AFRODISIAS TURU

1. Gün

Sabah 06:30'da önünden hareket. Serik'te Melek Çiftliğinde antik çağların Euremedon nehri kıyısında kahvaltı. Yola devam. Bir sonraki molamız Yazır'da. Tavas yolunu izlerken yavaş yavaş Ege manzaralarının başladığına tanık olacağız. Afrodisias'a gelince önce tipik bir yerel restoranda öğle yemeği yiyoruz. Görkemli Afrodisias gezisi daha sonra. Buradan konaklayacağımız Karacasu'ya geçiyoruz. Mütevazi ama şirin bir ortamda kalacağız. Bu küçücük yerleşim hoşunuza gidecek. Akşam yerel bir restoran ve isterseniz küçük bir eğlence bizi bekliyor.

2. Gün

Karacasu'nun kendine has çömlek yapım özelliklerini göreceğimiz yapım atölyesi ve hala devam eden geleneksel üretim yapan yerel esnaf çarşısını gezeceğiz. Bir de mağara gezimiz olacak. Öğle yemeğimiz bu kez Acıpayam'da ve çok lezzetli. Burada hoş bir mimarisi olan cami gezimiz de var. Dönüş yolunda gerekli molalardan sonra Alanya'ya ulaşım.